Jeanette og Alf Magne var glade for å planlegge seminaret om valgdeltagelse for personer med utviklingshemming den 29 august på VID. Over 60 deltok, personer med utviklingshemming, pårørende, miljøpersonale og studenter.
Tekst:
Jeanette Fjermestad, Time kommune, medforsker, VID
Alf Magne Gerdhardsen, Sandnes kommune, medforsker, VID
Vibeke Glørstad, førstelektor, VID
Planleggingskomiteen åpnet:
Jeanette: Vår stemme er like mye viktig som alle andres, fordi vi også lever her selv om vi har noen utfordringer. Det er viktig at de som trenger hjelp får hjelpe med å stemme. Alf Magne: Jeg har ikke stemt før, jeg vet ikke helt hvorfor, men nå gleder jeg meg til å stemme for første gang. Jeanette: Det er viktig at jeg blir sett og hørt av personalet. Alf Magne: Jeg vil lære om hvordan vi kan vite at vi stemmer på det partiet som virkelig vil hjelpe oss.
Bernt Barstad og Nina Christine Dahl foreleste om å bruke stemmeretten fra boka «Hjelp, Hvem skal bestemme? (2017). Publikum diskuterte spørsmålene:
Hva er viktig for meg i forbindelse med det lokale valget? Publikum ønsket god kollektivtrafikk, demokrati på arbeidsplassen og lystbetonte oppgaver. Dessuten flere varig tilrettelagte arbeidsplasser og bedrifter; flere boliger og fritidstilbud. Krav til opplæring slik at alle ansatte viser respekt; og tydelige valghefter med lokale saker.
Hvordan øve oss på å spørre om hva de ulike partiene vil gjøre for oss? Publikum foreslo å øve hjemme, stille spørsmål til trygge venner og naboer. Så gå til en valgstand og spørre. Og politikerne må snakke enklere.
Hva vil vi at politikerne gjør for oss som bor i omsorgsboliger? De må høre på hva brukerne sier- ikke overhøre. Og sørge for nok personell som blir godt tatt vare på. Politikerne må besøke alle og ikke gå forbi noen dører.
Jeanette og Alf Magne: Det var også fint å reise sammen til konferansen i Trondheim, og fortelle om gjennomføringen av seminaret, og høre hva andre forskere gjør. I etterkant av arbeidet i prosjekt «Valgseminar», sier Jeanette og Alf Magne at det er mange saker som er uløste, som mobbing og vanskelige valgomater.